S-a finalizat prima etapă din proiectul de asfaltare a străzilor din comuna Felnac

Primăria Felnac a reușit să finalizeze o primă parte a proiectului de reabilitare a străzilor din comună, proiect finanțat de Ministerul Dezvoltării, prin Programul Național de Dezvoltare Locală.

În ultimele săptămâni, constructorul a reușit asfaltarea străzilor din partea stângă a localității Felnac, pe sensul de mers spre Sânpetru German, urmând ca în perioada următoare, dar și la începutul anului 2018 să fie reabilitate și celelalte străzi incluse în proiect. „Am reușit să finalizăm prima parte a proiectului de reabilitare a străzilor din comună, iar în acest moment, în partea stângă avem toate străzile asfaltate, ceea ce eu spun că e o reușită pentru administrația locală. Așa cum am promis și în 2016, prioritatea numărul unu a mea, a viceprimarului și a colegilor mei din Consiliul local, în acest mandat, este să asfaltăm toate străzile din comună. După un an și jumătate, iată că avem partea stângă asfaltată, fiind finalizate zona gării, strada CFR, strada 1 toată, ce a mai rămas din strada 3, iar în plus se lucrează la strada 5, unde mai rămâne să punem piatră și urmează asfaltarea, strada care duce în vale este și ea în lucru, avem străzile pe care se lucrează în Călugăreni. Eu zic că am făcut cât s-a putut de mult din acest proiect și încercăm să mai lucrăm cât ne permite vremea. Nu are rost în această perioadă să începem să spargem și alte străzi, având în vedere că de la o zi la alta vremea se poate înrăutăți, iar în caz de ninsoare nu vom mai putea interveni în acele zone. Oricum, în 2018, așa cum am mai spus, imediat ce vom avea vreme bună vom demara lucrările pe tot ce a rămas de asfaltat, asfelt încât la anul pe vremea asta să avem numai străzi moderne în comună“, declară primarul Ioan Malița.