Noi proiecte vor fi depuse pe PNRR!

Primăria Felnac se pregătește și în acest an să solicite finanțare pentru diferite obiective de investiții în comună. De data aceasta, este vorba despre fonduri europene, prin PNRR, un program care a fost lansat în ultimele luni și care vizează o serie de investiții în special pe zona de mediu.

„În aceste zile, studiem liniile de finanțare lansate prin PNRR să vedem unde ne putem încadra. Am identificat deja câteva zone, cum sunt pistele de biciclete, locuințe pentru tineri sau o stație de încărcare pentru mașinile electrice. Sunt destul de puține variante din păcate, pentru că unele investiții, cum sunt reabilitarea clădirilor instituțiilor, noi le-am realizat, iar altele se adresează zonei urbane sau Consiliului județean“, spune primarul Ioan Malița.