Primăria Felnac organizează un eveniment dedicat satului românesc și Zilei Persoanelor Vârstnice

Primăria comunei Felnac organizează, în 29 septembrie, un eveniment dedicat Anului omagial al satului românesc și Zilei Internaţionale a Persoanelor Vârstnice, un eveniment cu dublă semnificație, la care sunt așteptați să participe toți locuitorii comunei.

„Pe data de 29 septembrie, am decis să organizăm un eveniment deosebit, cu dublă semnificație. Pe de o parte, va fi dedicat Anului omagial al saului românesc, 2019 fiind proclamat An omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) și An comemorativ al Patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești în Patriarhia Română. Dorim să aducem și noi un omagiu satului românesc, preoților, învățătorilor, primarilor gospodari, astfel că am gândit acest eveniment, care va fi dublat și de Ziua Persoanelor Vârstnice, care în mod normal se sărbătorește la 1 octombrie, dar am considerat că e mai bine să unim cele două evenimente. Va fi o zi în care ne îndreptăm cu gânduri de recunoştinţă către bunicile, bunicii şi părinţii noştri, pe care-i așteptăm cu drag să fie alături de noi la această manifestare. Este ziua în care le mulţumim pentru educaţia pe care ne-au oferit-o şi o oferă copiilor noştri, pentru grija, răbdarea şi dragostea cu care ne înconjoară. Indiferent de vârstă şi problemele de sănătate sunt cei care, în fiecare familie şi comunitate, ne sunt exemple de viaţă, sacrificiu, oferindu-ne echilibru, căldura sufletească şi înţelepciune. Pentru toate acestea, pentru tot ce fac zi de zi pentru noi, cu ocazia Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice sunt onorat să le transmit multă sănătate, bucurii şi o viaţă liniştită alături de familie și încă o dată, îi invităm în data de 29 septembrie, începând cu ora 10,30, la Biserica Ortodoxă Română din Felnac, unde va avea loc slujba religioasă, iar de la ora 12, la Căminul cultural, unde vom sărbători împreună cu masă, muzică, „givan“ și voie bună“, spune primarul Felnacului, Ioan Malița.