Raport mandat primar Ioan Malița: Asfaltarea străzilor, principalul obiectiv

Principalul obiectiv pentru mandatul 2016-2020 a fost asfaltarea tuturor străzilor din comună. Și ne-am ținut de cuvânt, chiar dacă la început unii spuneau că sunt promisiuni de campanie, că nu vom duce niciodată la bun sfârșit acest proiect. N-a fost ușor, dar ne-am luptat, alături de viceprimarul Brie, de consilieri, de angajații din primărie și l-am realizat. Am accesat un proiect prin Programul Național de Dezvoltare Locală, derulat de Ministerul Dezvoltării. Am reușit să obținem suma de 9,4 milioane de lei pentru acest proiect, iar la ora actuală sunt asfaltate toate străzile din comună, atât din Felnac, dar și din Călugăreni. Au mai rămas de executat câteva mici lucrări, dar proiectul putem spune că e funcțional, adică oamenii circulă pe asfalt pe acele străzi.

Tot la capitolul străzi, am asfaltat o stradă din zona industrială, cu fonduri de la bugetul local, iar restul încercăm să-l realizăm pe fonduri guvernamentale, prin PNDL 3, am făcut și licitația și așteptăm aprobarea fondurilor necesare. După cum se știe, am avut aprobată această investiție prin Fondul de Dezvoltare și Investiții, în Guvernarea PSD, dar din păcate noul Guvern PNL ne-a tăiat banii, iar acum așteptăm să vedem prin ce program îi vom primi, pentru că există un angajament al guvernului care nu poate fi încălcat, iar în cele din urmă liberalii, oricât ar vrea să lupte împotriva Felnacului, tot vor trebui să aprobe finanțarea.