Se reiau evenimentele în comuna Felnac

În ultimele săptămâni, numărul cazurilor de COVID-19 sunt în scădere la nivel național, iar Felnacul nu face excepție. Comuna este în zona verde, învățământul s-a reluat cu prezența fizică a copiilor în școli și grădinițe, iar evenimentele au primit undă verde din partea autorităților. Primul eveniment organizat după pandemie va fi de 1 iunie, când toți copiii din comună sunt așteptați în noul parc, de la ieșirea spre Secusigiu. „Noi am dorit anul trecut să inaugurăm noul parc din Felnac, dar din păcate restricțiile ne-au blocat orice posibilitate de a organiza un astfel de eveniment. Din fericire, în ultimele săptămâni comuna noastră a ajuns în zona verde, și datorită cetățenilor cărora le mulțumesc pe această cale pentru că au respectat recomandările autorităților, astfel că putem organiza sărbătorile noastre tradiționale. De 1 iunie, toți copiii sunt așteptați în noul parc al comunei Felnac, unde vor avea parte de spectacole, concursuri, surprize din partea organizatorilor. Fiind și o zi liberă, sunt convins că mulți părinți își vor aduce copiii în parc, unde vom petrece o zi minunată alături de cei mici“, declară primarul Ioan Malița.

Tot în cursul lunii iunie, Primăria Felnac dorește să reia o altă sărbătoare de tradiție. Este vorba despre evenimentul „În straie populare – la zi de sărbătoare”, eveniment care anul acesta ajunge la cea de-a V-a ediţie. „Sperăm ca numărul de cazuri să nu crească, să nu fie impuse noi restricții, iar în a doua zi de Rusalii să putem organiza acest eveniment deosebit, care a devenit deja o tradiție în comuna noastră“, spune Malița.