Victoria Felnac acuză arbitrajul de la graniţă

Victoria Felnac nu a fost departe de un rezultat pozitiv la Curtici, în unul dintre cele mai tari meciuri ale etapei a 25-a din Liga 4 Arad. Gazdele au început mai bine şi după două şanse ratate de Măgulean şi Prică, a venit cea mai controversată fază a cofruntării, consemnată în minutul 21. Atunci, Parlapan a căzut într-un duel cu Dubeştean, iar centralul a acordat penalty, decizie contestată vehement de preşedintele lui “VI-FE”, Dan Ristin, trimis în tribună în repriza a doua, ca urmare a repetatelor proteste. „Nici acum, la mult timp după terminarea meciului, nu pot să înţeleg arbitrajul. Este al treilea penalty consecutiv împotriva noastră, iar acum nici vorbă de acoperire regulamentară. Un penalty ce nu a fost, care a stabilit învingătoarea, de aceea considerăm că e viciere de rezultat. Vom face memoriu împotriva întregii brigăzi, pentru că în afara loviturii de la 11 metri mai avem şi alte câteva faze, printre care cea mai importantă e cea din minutul 60, când Băd a fost semnalizat greşit în ofsaid, la o acţiune în care scăpase singur cu portarul. E clar că sunt greşeli grave ale arbitrilor, păcat de munca echipei”, e de părere Dan Ristin.

Felnacul rămâne pe 6

Prică a transformat lovitura de la 11 metri şi gazdele marcau unicul gol al meciului. Repriza a doua le-a aparţinut celor de la “VI-FE”, Butura şi Băd având şanse importante. Până la urmă s-a terminat 1-0, înfrângere care pare să condamne Felnacul la locul 6, poziţie în obiectiv, care până la urmă confirmă parcursul bun al echipei în acest sezon. Mai sunt însă cinci etape şi vin meciuri grele pentru formaţia lui Cuedan, care va primi pe teren propriu Pecica, Lipova şi Sîntana, având chiar ocazia să desemneze câştigătoarea campionatului, în cazul unui rezultat bun în faţa liderului.

Program greu: miercuri vine Pecica

Ne aşteaptă, într-adevăr, un program greu, de aceea aveam ambiţia să scoatem un rezultat bun în faţa echipei de pe locul 3. În general sunt mulţumit de parcursul băieţilor, poate cu mici sincope, dar ţinând cont de întinerirea lotului e normal să avem astfel de probleme. Jucătorii tineri nu au constanţa celor experimentaţi. Chiar şi aşa, probabil vom termina în obiectiv, pe locul 6. Tot ce vrem e să fim arbitraţi corect şi diferenţa să o facă jucătorii, mai ales că vin meciuri echilibrate”, încheie Ristin. “VI-FE” joacă în etapa intermediară, de miercuri, acasă cu Pecica, meci programat cu începere de la ora 18.

FOTO VIFE: “VI-FE” rămâne în obiectivul sezonului

Formații:

Curtici: Iacob – Gavriș, Pleșca, D.Crișan, Morariu – Parlapan (87 Morar), Hanc (55 Varga), Nedea, (90 Don), Prică – Avrămuțiu,  Măgulean.

Felnac: Pașcalău – Stanciu, Brozbic, Dubeștean, Moisă – Sabău (72 Olariu), Adam (46 Bogdan) – Mărușteri (62 Tugulescu), Butura, Balint – Băd.

Arbitri: Loredan Bogdan – Casian Băla, Lucian Berariu.

Observatori AJF: Dorin Vătran, Eugen Roșu.

16.CS Dorobanţi      25    2      4      19    32-88      10

Etapa viitoare (miercuri, 10 mai): ACS Socodor – Şoimii Lipova, Cetate Săvârşin – Unirea Sîntana, Crişul Chişineu Criş – Păulişana Păuliş, CS Dorobanţi – CS Glogovăţ, CS Ineu – Voinţa Mailat, Victoria Zăbrani – Şoimii Şimand, UTA III BD – Frontiera Curtici, Victoria Felnac – Progresul Pecica.