Primăria Felnac a rezolvat problema transportului elevilor la Arad

Primarul Ioan Maliţa are veşti bune pentru elevii din Felnac. În urma demersurilor Primăriei Felnac, s-a rezolvat problema transportului elevilor pe ruta Arad-Felnac. „Am rezolvat problema transportului elevilor la Arad. În urma demersurilor noastre,  în şedinţa de marți de la ADI Transport, am reuşit să obţinem curse zilnice pentru elevi de la Felnac la Arad şi retur. Începând de miercuri, în fiecare dimineaţă, vom avea curse spre Arad, cu plecare de la ora 7.05, din Felnac. De asemenea, zilnic, de la ora 14.10, vom avea curse de la Arad spre Felnac, cu plecare de la Podgoria, iar de la ora 14.25, cu plecare de la Boul Roşu. Transportul este gratuit”, spune primarul Ioan Maliţa.

De asemenea, în perioada următoare, primarul Malița va face demersuri la Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) de Transport Arad, pentru a fi introduse curse de la Felnac și pentru cadrele didactice și alți cetățeni care au diverse probleme de rezolvat în municipiu. „Vrem să rezolvăm problema transportului și pentru cadrele didactice și ceilalți cetățeni care călătoresc la Arad. Voi avea discuții la ADI Transport și sper ca până la finalul anului să avem trei curse dimineața și trei curse după amiaza, pe ruta Arad – Felnac și retur. În urma acestor demersuri, am reușit să facem și o economie la buget, pentru că de două luni am trimis zilnic microbuzul școlii după profesori la Arad, iar pe altă parte, pentru prima dată avem curse ale Companiei de Transport Public în comună“, spune primarul Malița.