Ioan Malița: „La Felnac nu mai avem niciun caz de COVID-19“

La nivelul comunei Felnac, de la începutul crizei coronavirusului, patru persoane au fost depistate pozitiv cu COVID-19, dintre care două au decedat. Din fericire, la Felnac putem vorbi despre o victorie în lupta cu acest virus periculos, pentru că la ora actuală nu mai există nicio persoană bolnavă.

„Un lucru îmbucurător pentru comuna noastră este faptul că nu mai există cazuri de COVID-19, nici măcar persoane aflate în izolare. Mă bucur că am reușit să învingem acest virus la Felnac, dar asta nu înseamnă că nu trebuie să luăm în continuare măsuri pentru a ne proteja. Începând cu 15 mai, avem așa numita relaxare, cu măsuri mai puțin restrictive, odată cu starea de alertă, dar am o mare rugăminte la cetățeni: să respectăm în continuare regulile de protecție impuse din cauza coronavirusului, pe cele de igienă personală, să purtăm mască, să respectăm distanțarea fizică și socială, să facem tot ce depinde de noi, să nu mai avem noi cazuri de coronavirus în comuna noastră. Fac un apel de suflet la cetățeni, la responsabilitatea fiecăruia dintre noi, să ne întoarcem cât mai repede la o situație normală în comuna noastră! În perioada următoare, trebuie pe cât posibil să evităm locurile aglomerate, atunci când intrăm în instituții publice, în magazine, farmacii să purtăm masca de protecție. De asemenea, igiena personală este foarte importantă, de aceea trebuie să ne spălăm pe mâini ori de câte ori este necesar, după ce ne întoarcem de la magazin, după ce am avut o activitate în exteriorul gospodăriei. Autoritățile locale vor lua în continuare o serie de măsuri pentru a evita răspândirea acestui virus în comuna noastră, dar este important ca fiecare dintre cetățeni să participle la acest efort comun”, spune primarul Ioan Malița.