Guvernul taie fondurile pentru Felnac

În ultimele luni de zile, de când a fost instalat noul guvern, comuna Felnac are de suferit, din punct de vedere financiar. Primarul Malița se plânge că sumele care erau prevăzute pentru Felnac de Ministerul Finanțelor aproape s-au înjumătățit față de ce era prognozat, astfel încât sunt tot mai puțini bani pentru investiții.

„De la guvern am primit jumătate din ce trebuia, până acum. Mai mult de atât, Consiliul județean nu ne-a ajutat cu absolut nimic în ultimii ani de zile, ca și cum Felnacul n-ar face parte din județul Arad. Cred că și de la Felnac pleacă taxe și impozite la bugetul consolidat al județului sau la cel de stat, astfel că și oamenii din Felnac ar trebui să beneficieze de fonduri de la Consiliul județean. De asemenea, sunt mari probleme cu banii pentru plata asistenților personali. Suntem în luna a cincea, în care încep să se termine alocările de la bugetul de stat. Am primit doar 50 la sută din necesar la începutul anului, ceea ce nu s-a întâmplat în nicio guvernare, cel puțin de când sunt eu în administrația publică locală, adică din 2012. Fiecare guvern a alocat cel puțin 70 la sută din necesar la începutul anului, după care pe parcurs se completa suma cu necesarul rămas. Acum am primit doar 50 la sută, iar pe lângă asta ne mai taie și din celelalte sume pe care trebuia să le primim de la buget, ceea ce pune primăriile într-o situație foarte grea din punct de vedere financiar. Guvernul PSD, anul trecut, ne-a alocat 100 la sută, acum e jale mare, spun că nu sunt bani, dar vedem că se aruncă bani pe tot felul de cheltuieli care nu sunt urgente“, susține primarul Felnacului.