Licitația pentru asfaltarea străzilor din comuna Felnac a ajuns la final

Proiectul pentru asfaltarea străzilor din comuna Felnac se apropie de ultima etapă și anume asfaltarea propriu-zisă. Cea mai grea etapă, cea a licitației, a fost aproape finalizată, fiind desemnată firma câștigătoare, numai că există și o contestație, care se va judeca zilele următoare, la București. „La sfârșitul săptămânii trecute s-a desemnat câștigătorul licitației pentru asfaltarea străzilor din comună, am avut și o contestație neîntemeiată spunem noi, care a mai prelungit procedura cu câteva zile, dar sperăm ca lucrurile să se rezolve cât mai repede și să semnăm contractul. A fost o perioadă de multă muncă, dacă ne gândim că imediat după alegeri am făcut demersuri pentru ca acest proiect să fie dus la bun sfârșit, adică vreo nouă luni de drumuri la București, nopți nedormite, stres și așa mai departe. Din păcate, este foarte multă birocrație, e nevoie de multe studii, proiecte, de hotărâri de consiliu, ordin de ministru, contracte, apoi unele acte trebuiesc modificate și tot așa, mai apar și unele contestații. Mai ales când nu ai nimic de la fosta administrație și trebuie să iei totul de la zero, cum a fost în cazul nostru, munca e de două ori mai grea“, spune primarul Ioan Malița.

Primăria Felnac mai așteaptă acum rezultatul contestației, iar în paralel mai trebuie să depună la Ministerul Dezvoltării o nouă hotărâre de Consiliu Local, prin care se modifică sumele alocate, având în vedere faptul că de la 1 ianuarie s-a modificat taxa pe valoarea adăugată. „Până în 15 martie trebuie să depunem la minister devizul de lucrări și hotărârea de Consiliu Local, pentru că s-au modificat sumele, o dată cu scăderea TVA la 19 la sută. Sperăm să se finalizeze și contestația, să semnăm contractul și să ne apucăm de lucru, pentru că, așa cum am mai spus, vrem ca din 2017 să nu mai avem străzi neasfaltate în comuna Felnac. Sunt convins că la fel ca mine, și cetățenii comunei așteaptă cu nerăbdare să vadă o dată începute lucrările, să vedem că acest prim proiect devine realitate și apoi, sunt convins că și în cazul celorlalte proiecte lucrurile se vor mișca mult mai repede. Deja avem experiență, ca să spun așa, iar lucrurile se vor mișca mult mai bine, cel puțin din punctul nostru de vedere“, susține Ioan Malița.