Proiectul parcărilor prinde tot mai mult contur

Proiectul demarat de autorităţile din comuna Felnac, referitor la amenajarea unor parcări, prinde tot mai mult contur. Demarat în urmă cu câteva luni, rezultatele acestui proiect încep să se vadă şi să fie apreciate de localnici. Concret, autorităţile locale şi-au propus să facă aceste locuri de parcare în anumite zone mai solicitate din partea centrală a Felnacului. Parcarea din faţa Bisericii Ortodoxe Române a fost terminată, la fel cum a fost finalizată şi parcarea din faţa blocului, din faţa magazinului de la Cici. Acum se munceşte la parcarea din faţa magazinului Moga şi se va continua cu parcările din zona centrală, în funcţie de posibilităţile financiare.

„Vă spuneam, în urmă cu câteva luni, că demarăm acest proiect finanţat din bugetul local, pentru a veni în sprijinul oamenilor din comună şi nu numai. Am hotărât să amenajăm parcări în anumite zone mai aglomerate de autoturisme, astfel încât să oferim condiţii decente celor care parchează pentru a-şi lua o pâine sau pentru a face aprovizionarea unor magazine. Am reuşit să finalizăm câteva dintre aceste parcări, iar pe viitor ne dorim să mai facem şi altele, în funcţie de bugetul pe care îl vom avea la dispoziţie. Oamenii din Felnac au cerut acest lucru, iar eu şi administraţia locală am dus la îndeplinire solicitările lor. Aşa şi este normal să procedeze o administraţie aflată în slujba cetăţeanului, nu numai în campania electorală, ci în toți cei patru ani cât durează un mandat”, spune Ioan Maliţa, primarul comunei Felnac.