Finalul de an școlar plin de emoții, la Școala Generală „Aurel Sebeșan“ din Felnac

Pe 21 iunie 2024, comunitatea din Felnac s-a adunat cu inimile pline de bucurie și recunoștință pentru a celebra încheierea anului școlar la Școala Generală „Aurel Sebeșan“. A fost o zi specială, marcată de emoții puternice și de prezența unor oaspeți de seamă care au contribuit la importanța evenimentului: domnul Mihai Fifor, deputat în Parlamentul României, și domnul Marius Sulincean, subprefectul Aradului.

Curtea Școlii Generale „Aurel Sebeșan“ a fost împodobită cu flori și baloane colorate, iar elevii, părinții și cadrele didactice s-au adunat pentru a lua parte la ceremonia de încheiere a anului școlar. Într-o atmosferă festivă, plină de entuziasm și bucurie, evenimentul a început cu intonarea imnului național.

Primarul Ioan Malița a deschis ceremonia cu un discurs cald și plin de emoție, adresându-se tuturor celor prezenți: „Cu inimile pline de bucurie și recunoștință, încheiem astăzi un alt an școlar minunat la Școala Generală „Aurel Sebeșan“ din Felnac. Este o zi specială pentru noi toți, o zi în care privim cu mândrie realizările elevilor noștri și eforturile depuse de cadrele didactice. În această comunitate dedicată educației și dezvoltării personale, am avut privilegiul să creștem împreună, să învățăm și să creăm amintiri de neuitat. Mulțumim tuturor cadrelor didactice, elevilor, părinților și partenerilor noștri pentru sprijinul necondiționat și implicarea lor în parcursul nostru educațional.”

Deputatul Mihai Fifor a adus și el un mesaj de susținere și apreciere pentru comunitatea din Felnac: „Sunt onorat să fiu prezent astăzi alături de voi, în această zi deosebită. Educația este piatra de temelie a societății noastre și mă bucur să văd cum această școală, prin eforturile profesorilor și ale elevilor, reușește să promoveze valori fundamentale și să contribuie la formarea unor tineri bine pregătiți pentru viitor. Vă felicit pe toți pentru realizările acestui an și vă încurajez să continuați pe acest drum al cunoașterii și dezvoltării personale.”

Ceremonia a continuat cu momente artistice susținute de elevii școlii. Copiii au pregătit cântece și recitări de poezii, care au adus zâmbete și lacrimi de emoție pe chipurile celor prezenți. Fiecare clasă a avut ocazia să-și demonstreze talentele și să contribuie la atmosfera festivă a zilei.

Totodată, Ioan Malița a anunțat faptul că elevii premianți vor beneficia, ca și în anii anteriori, de o vacanță facilitată de către Primăria Felnac și domnul primar!

În aceeași zi, a avut loc și la grădinița din comuna noastră festivitatea de încheiere a anului școlar!