Dotări din fonduri europene pentru școli

Primăria Felnac a finalizat proiectul „Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a Școlii Gimnaziale „Aurel Sebeșan” Felnac“. Este vorba despre un proiect din fonduri europene, finanțat prin Programul Național de Redresare și Reziliență, Componenta 15 – Educație, iar valoarea totală a proiectului este de 1.053.043,04 lei.

„Prin intermediul acestui proiect am reușit dotarea cu materiale didactice a sălii de sport, înființarea și dotarea cu mobilier, echipamente digitale (imprimantă multifuncțională, tablă inteligentă, sistem all-in-one, videoproiector, scanner, cameră videoconferință) și materiale didactice (truse pentru elevi și profesori, microscoape, lamele pentru microscop și alte instrumente pentru laborator) a unui laborator multisciplinar, înființarea și dotarea cu mobilier, echipamente digitale (25 sisteme all-in-one, imprimantă, videoproiector, router wireless, cameră videoconferință, scanner) a unui laborator de informatică, dotarea fiecări săli de clasă cu mobilier nou, dotarea sălilor de clasă cu echipamente digitale: laptopuri, imprimante multifuncționale, table inteligente, sistem de sunet, scanner, cameră videoconferință, dotarea sălilor de la grădiniță cu echipamente digitale, cât și cu mobilier, dotarea cu mobilier și echipamente digitale a cabinetului de consiliere psihopedagogică. Putem spune că la Felnac avem unele dintre cele mai moderne unități de învățământ din județul Arad, încă o dovadă a faptului că administrația pe care o conduc a făcut și va face din educația copiilor o prioritate ZERO“, spune primarul Ioan Malița.