Hramul Bisericii Ortodoxe Sârbe

În data de 21 septembrie, comunitatea sârbă din comuna Felnac a sărbătorit hramul Bisericii sârbești, moment important care a adunat împreună sârbi și români, dar și reprezentanți ai administrației locale. „Această sărbătoare este un moment deosebit, nu doar pentru comunitatea sârbă, ci și pentru întreaga comunitate din Felnac. Biserica este un simbol al unității și al tradițiilor noastre, un loc unde ne întâlnim pentru a ne ruga, a ne susține unii pe alții și a păstra vie moștenirea noastră culturală. În această zi specială, să ne amintim de valorile care ne unesc și să ne bucurăm de legăturile pe care le avem, atât între noi, cât și cu vecinii noștri. La mulți ani tuturor și fie ca hramul sârbesc să ne aducă binecuvântare și fericire în casele noastre“, a fost mesajul primarului Ioan Malița.