Curățenia de toamnă, la Felnac

Primăria Felnac a demarat curățenia de toamnă pe teritoriul comunei, venind și în sprijinul celor care își toaletează pomii și nu au unde să arunce deșeurile vegetale. „Îi rog pe cei care execută astfel de lucrări în această perioadă, să scoată crengile la stradă, în locuri care nu încurcă circulația, iar noi le vom aduna cu utilajele de la primărie. De asemenea, rog cetățenii să execute lucrări de igienizare în fața gospodăriilor, așa cum și noi am demarat astfel de lucrări la instituțiile din comună. Din păcate, am observat în ultimii ani că unii cetățeni nu participă la aceste acțiuni, în sensul că avem terenuri, curți, grădini care sunt neîngrijite, unde crește vegetație necontrolat, arbori, buruieni, ambrozia, care afectează vecinii, dar și alți cetățeni. Trebuie toată lumea să înțeleagă că a fi proprietar implică și anumite obligații față de comunitate, față de vecini. Ne gândim ca de anul viitor, să luăm măsuri și să punem un impozit de 300 la sută pentru terenurile neîntreținute“, spune primarul Ioan Malița.