Canalizare și asfaltare străzi

Există alte două proiecte importante legate de infrastructură, pentru care Primăria Felnac se luptă să obțină finanțare. Repetăm, este vorba despre Primăria Felnac, nu despre primarul PSD, nu despre majoritatea PSD din Consiliul Local, așa cum gândesc cei din Consiliul Județean sau Guvern, atunci când resping aceste finanțări, pe criterii politice. Proiectele sunt pentru comunitate, nu pentru un partid sau altul.

„Cele două proiecte se aflau într-un stadiu foarte avansat, aveam SF, avize, chiar și licitații finalizate, dar a venit Guvernul Orban și printr-o ordonanță, anul trecut, a desființat Fondul de Dezvoltare și Investiții și astfel contractele au fost anulate. Am acționat rapid, și am depus proiectele la Compania Națională de Investiții, unde am fost acceptați pe lista sinteză, care înseamnă ultimul pas înaintea finanțării. Ca o paranteză, acest lucru nu ar fi fost posibil fără votul parlamentarilor PSD Arad, care au pus umărul la adoptarea unui proiect de lege, prin care CNI putea să finanțeze lucrări de canalizare și asfaltări de drumuri. Păcat că acum trebuie să cheltuim alți bani cu studii și avize, numai fiindcă cei de la PNL s-au gândit să desființeze acel fond. Vom face și acest efort, dar sperăm să avem și deschiderea la nivel guvernamental, să nu ni se respingă finanțările de către cei de la PNL“, spune primarul Ioan Malița.