Dublă sărbătoare la Felnac: 30 de ani de slujire a preotului Petrică Ungur și sfințirea a două icoane amplasate pe frontispiciul bisericii

În după-amiaza zilei de 1 octombrie 2024, de sărbătoarea Acoperământul Maicii Domnului, credincioșii din Parohia Ortodoxă Română Felnac, Protopopiatul Arad, s-au adunat în Sfânta Biserică pentru a celebra această importantă sărbătoare și pentru a marca un moment special: aniversarea a 30 de ani de slujire a preotului paroh Petrică Ungur.

Slujba Vecerniei a fost oficiată de un sobor de preoți condus de Părintele Protos. Dr. Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului. Din sobor au făcut parte: Pr. Horia Ștefan – coordonator al Cercului pastoral-misionar Vinga și preot în Parohia Secusigiu, Pr. Dr. Tudor Budeanu, coordonator al Cercului pastoral-misionar Pecica și preot în parohia Macea II, Pr. paroh Petrică Ungur, și alți preoți din parohiile învecinate.

La sfânta slujbă au participat domnul Ioan Malița, primarul comunei Felnac, și domnul viceprimar Florin Brie, alături de numeroși credincioși.

Un moment deosebit al evenimentului a fost sfințirea a două icoane mozaic, reprezentând pe Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, amplasate pe frontispiciul bisericii, icoane ce au fost donate cu generozitate de familia inginerului Teodor Țundre și soția sa, Cornelia.

La finalul ceremoniei, primarul Ioan Malița a mulțumit familiei Țundre pentru donația generoasă, exprimându-și totodată aprecierea față de comunitate: „Ca primar al comunei Felnac, mă simt profund mândru de această comunitate minunată și de valorile pe care le reprezintă. Credința, tradiția și respectul pentru cei care au contribuit la dezvoltarea parohiei noastre sunt fundamentele care ne unesc. Îi mulțumesc părintelui Petrică Ungur pentru cei 30 de ani de slujire neobosită și pentru dedicarea sa față de comunitatea noastră. Este un model de credință și devotament, iar implicarea sa a fost esențială în viața spirituală a Felnacului. Aș dori să mulțumesc în mod special familiei Cornelia și Teodor Țundre pentru frumoasele icoane mozaic ale Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, care înfrumusețează biserica noastră. Să ne bucurăm împreună de aceste momente și să continuăm să păstrăm vie flacăra credinței în inimile noastre!”

De asemenea, preotul paroh Petrică Ungur a mulțumit credincioșilor, preoților prezenți și autorităților locale pentru sprijinul constant oferit bisericii de-a lungul celor trei decenii de slujire.