Bani pentru canalizare la Felnac

Primarul Ioan Malița are un nou proiect important pentru Felnac, și anume realizarea canalizării în comună.

Un prim pas pentru punerea în practică a acestui proiect va fi ieșirea din programul gestionat de Consiliul Județean Arad, după care se va solicita finanțare la Ministerul Dezvoltării.

„Voi face Consiliului Local Felnac propunerea de a ieși din Masterplanul de apă și canalizare, gestionat de Consiliul Județean Arad, pentru că nu putem aștepta la nesfârșit ca cei de la județ să se încheie prima etapă a proiectului și să demareze cea de a doua etapă. La cum se mișcă domnii de la CJA, nici în 4-5 ani nu vom avea canalizare la Felnac, iar la ce sume se vehiculează, se pare că pentru noi nu vor mai rămâne fonduri. Așa că am decis să alegem o altă cale, care ar putea reprezenta ultimul tren pentru investițiile în canalizare, la nivel de comună. La Ministerul Dezvoltării, există finanțări pentru cei care nu sunt cuprinși în masterplanurile județene, astfel că vom opta pentru a ieși din proiectul CJA și vom merge pe cont propriu. Vom da o hotărâre de consiliu în acest sens, după care vom solicita finanțarea. Am avut discuții la Ministerul Dezvoltării, am trimis documente, facem acum studiile geo, după care vom depune toate actele necesare la București. Sper să avem succes cu acest proiect și să reușim să avem canalizare în toată comuna cât mai repede cu putință“, declară Ioan Malița.