Ziua Națională a României a fost sărbătorită cum se cuvine în comuna Felnac

Într-o zi plină de semnificație și patriotism, comunitatea din Felnac a marcat cu solemnitate Ziua Națională a României. În fruntea manifestărilor s-au aflat domnul primar Malița Ioan și domnul viceprimar Brie Florin, care au evidențiat importanța acestei zile la Biserica Ortodoxă Română din localitate. Alături de ei, părintele Ungur Petrică a oficiat o slujbă de cinstire a eroilor patriei, subliniind sacrificiul acestora pentru independența și libertatea țării.

Evenimentul a fost îmbogățit de prezența Ansamblului „Zorile din Felnac”, coordonat cu pasiune de către domnul Ștefan Muntenaș și doamna Marinela Mihailovici. Membrii ansamblului au adus o notă de culoare și tradiție la celebrarea Zilei Naționale prin dansuri și cântece patriotice.

După slujba religioasă, comunitatea s-a reunit în fața Bisericii pentru a depune coroane la monumentele eroilor, aducând astfel un omagiu sincer și profund celor care s-au sacrificat pentru binele comun. Gestul solemn de depunere a coroanelor a fost însoțit de un moment de reculegere, în care fiecare participant a avut ocazia să reflecteze asupra importanței sacrificiului eroilor naționali.

Primarul Malița Ioan a transmis un mesaj emoționant, subliniind spiritul de unitate și solidaritate care trebuie să caracterizeze comunitatea în astfel de momente: „Astăzi, sărbătorim cu mândrie și recunoștință Ziua Națională a României. Ne adunăm aici, la Biserica din Felnac, pentru a onora memoria eroilor noștri și pentru a marca cu demnitate drumul nostru comun către o Românie puternică și unită. Mulțumim tuturor celor care au contribuit la această sărbătoare și vă îndemnăm să fim mereu uniți în iubirea față de țara noastră“.

Evenimentul s-a încheiat cu urări de „La mulți ani, români! La mulți ani, România!”. Această zi specială a rămas în sufletele locuitorilor din Felnac ca o expresie a unității și prețuirii față de valorile și istoria țării.