Ioan Malița: „Avem proiecte ambițioase pentru comunitatea din Felnac și în 2019“

  • Domnule primar Ioan Malița, suntem la început de an, moment în care ar fi bine să facem o retrospectivă a ceea s-a petrecut în anul recent încheiat. Care sunt principalele realizări ale administrației locale din Felnac în 2018?
  • Pot să spun că și 2018, la fel ca și 2017, a fost un an bun pentru administrația locală din Felnac, un an în care am reușit să atragem milioane de euro din fonduri guvernamentale, iar acest lucru s-a și văzut efectiv, prin investițiile realizate la nivel de comună. Aș vrea să punctez cele mai importante proiecte implementate în parte sau în totalitate în 2018, cu fonduri guvernamentale. Este vorba de continuarea asfaltării străzilor, proiect care este aproape finalizat, ultimele străzi fiind pregătite pentru asfaltare. În acest moment, se lucrează la podețe, s-a lucrat și pe frig, și pe ploaie, doar de sărbători am avut pauză. O altă reușită a anului 2018 este reabilitarea școlii mari din Felnac, cu fonduri guvernamentale, obținute prin Programul Național de Dezvoltare Locală. A fost o mare realizare, spun eu, că la început de an școlar copiii au fost întâmpinați cu o școală modernă, reabilitată total în interior, cu clase noi, mobilier modern, grupuri sanitare noi. De asemenea, tot în 2018 a început reabilitarea școlii mici, unde suntem aproape de final cu interioarele. Apoi, am avut proiectul de modernizare a iluminatului public, finanțat tot prin PNDL, de către Ministerul Dezvoltării. În 2018, am reușit să schimbăm toate corupurile de iluminat și să adăugăm altele noi, atât în Felnac, cât și în Călugăreni. Cu fonduri guvernamentale, suntem aproape de final cu cadastrarea în extravilan, iar în acest an vom începe și în intravilan. Casa mortuară este o altă promisiune făcută felnăcanilor în iunie 2016 și ne ținem de cuvânt. Clădirea este finalizată, urmând ca în 2019 să amenajăm împrejurimile, să pavăm curtea, să amenajăm afară o parcare și sper ca undeva după Paști, să putem inaugura și această investiție. Anul trecut, am amenajat un nou sediu pentru poliție, în fosta grădiniță. Aș dori să punctez o serie de proiecte noi care au fost demarate în 2018, pentru care am obținut sau suntem în curs de a obține finanțare, și mă refer aici la extinderea canalizării, la rețeaua de gaz, la asfaltarea drumurilor din zona industrială, căminul cultural și multe altele. Așa cum am mai spus, a fost un an bun, care putea fi și mai bun dacă nu aveam parte de inerentele blocaje birocratice, care de multe ori ne scot din ritmul pe care am vrea cu toții să-l avem în realizarea investițiilor.
  • Cât la sută din ce v-ați propus pentru 2018 a fost realizat ?
  • Chiar zilele trecute mă uitam pe interviul acordat ziarului „Realitatea Felnacului“ în ianuarie 2018, unde enumeram proiectele pe care le avem în plan pentru anul ce abia începea. Pot să spun că în proporție de 90 la sută le-am dus la îndeplinire, cu o singură excepție: căminul cultural, unde lucrurile se mișcă foarte greu cu cei de la Compania Națională de Investiții. Sper ca în acest an să deblocăm situația și să putem începe investiția. În rest, am bifat cam tot ce ne-am propus, de la drumuri la școli, de la iluminat la cadastrarea terenurilor sau casa mortuară.
  • A fost un an bogat și în evenimente culturale…
  • Am pus un accent deosebit și în 2018 pe aceste evenimente, pentru că, pe lângă muncă, oamenii au nevoie și de cultură, au nevoie și de relaxare, de distracție, merită și câte un spectacol, iar noi zic că am stat destul de bine și la acest capitol. Aproape în fiecare lună am avut câte un eveniment organizat pentru cetățenii din comună și aș enumera câteva dintre cele mai importante. În februarie, în colaborare cu Școala Gimnazială „Aurel Sebeșan“ și Căminul Cultural Felnac am organizat un bal mascat de Dragobete. În luna martie, am sărbătorit femeile din comună, în cadrul unui spectacol, la Căminul cultural, unde au participat peste 200 de doamne și domnișoare. Pe data de 28 mai, am avut o nouă ediție a evenimentului „În straie populare – la zi de sărbătoare”, devenit deja o tradiție pentru comuna Felnac. În august, de Sfânta Maria, am organizat din nou „Ziua Recoltei“, sărbătoare care s-a desfășurat pe parcursul a două zile. A fost o reușită, dovadă fiind numărul mare de participanți, veniți din comună, dar și din județ sau chiar din județele învecinate, în special din Timiș. În luna decembrie, am sărbătorit cum se cuvine Centenarul Marii Uniri, printr-o serie de manifestări organizate de autorităţile locale.
  • Care sunt principalele obiective ale administrației locale pentru anul 2019?
  • În primul rând, ne dorim să ducem la bun sfârșit proiectele începute în anii anteriori. Cu prioritate absolută asfaltările, unde mai avem de finalizat străzile din cartierul nou al Călugăreniului și două străzi din Felnac, acestea fiind pietruite, iar imediat ce ne permite vremea vor fi asfaltate. Apoi, vrem să finalizăm, până la începerea anului școlar, în toamnă, cele două școli, inclusiv noul corp de la școala mare, unde vor începe lucrările imediat ce vremea ne va permite. Așa cum am spus, după Paști vrem să inaugurăm casa mortuară. Vom începe lucrările de reabilitare și extindere a primăriei, cu fonduri guvernamentale, proiectul fiind în stadiul de licitație și sper ca într-o lună, maxim două să finalizăm procedura și să putem începe lucrul. De asemenea, am finalizat licitația la canalizare și așteptăm să semnăm contractul de finanțare pe PNDL, dar acest lucru va mai dura o lună, două, pentru că deocamdată nu există buget la nivel național. Tot pe PNDL, așteptăm finanțarea pentru drumurile din zona industrială. Sper ca în acest an să intrăm în linie dreaptă cu reabilitarea căminului cultural, unde în continuare suntem la faza de documentații. Avem prevăzute mai multe investiții din bugetul local, una dintre acestea fiind parcul pe care vrem să-l realizăm la ieșirea din Felnac spre Sânpetru German, pe care dorim să-l inaugurăm la 1 iunie, de Ziua Copilului. Tot din buget, vrem să realizăm trotuare pavate măcar pe două străzi, iar acest lucru îl vom discuta în Consiliul local, să stabilim unde exact vom face această investiție. Intrăm în linie dreaptă și cu proiectul de gaz, pentru care anul trecut am făcut ridicările topo, iar documentația a fost depusă la Consiliul județean pentru obținerea certificatului de urbanism. Voi avea discuții cu directorul Delgaz Grid, dar și cu directorul Transgaz, care va veni luna viitoare la Arad, pentru a vedea ce variantă de finanțare e mai favorabilă pentru noi. Gara este un alt obiectiv pentru 2019, am încheiat intabularea terenurilor, dar din păcate vechea clădire nu am reușit să o obținem, pentru că am întâmpinat o opoziție la Ministerul Transporturilor. Noi mergem oricum înainte și vrem să construim noua gară lângă cea veche, pe terenul care deja este al nostru. Un alt obiectiv e să obținem utilajul multifuncțional, pe fonduri europene, pentru care am încheiat procedurile anul trecut. Avem mare nevoie de acest utilaj, în special iarna, chiar dacă în decembrie, oamenii noștri din Comandamentul de iarnă au făcut față cu brio ninsorii, au muncit zi și noapte, iar străzile au fost circulabile. Însă cu un utilaj modern, lucrurile ar fi mers mult mai repede, iar drumurile puteau arăta și mai bine. Pentru ca toate aceste investiții să fie realizate, avem nevoie și de sprijinul financiar al Consiliului Județean, sprijin care în ultimii ani a lipsit cu desăvârșire, din motive pur politice. Sper ca în 2019, domnii de la CJA să-și aducă aminte că și Felnacul face parte din județul Arad, că și cetățenii comunei noastre participă cu bani la bugetul județului, iar o parte din acești bani trebuie să se întoarcă pentru investiții în folosul comunității felnăcane.
  • În final, dacă doriți să transmiteți un mesaj cetățenilor, la început de an…
  • Aș vrea să transmit tuturor locuitorilor din Călugăreni și Felnac un An Nou Fericit, cu multe împliniri, sănătate și bucurii alături de cei dragi. Aș vrea să-i asigur de faptul că, așa cum s-a întâmplat și în 2016, și în 2017, și în 2018, administrația locală a comunei Felnac va face tot ce depinde de ea, pentru a duce la bun sfârșit toate proiectele propuse pentru 2019, pentru a oferi felnăcanilor condiții de viață cât mai bune, demne de o comună din Uniunea Europeană.