Pesta porcină anulează zilele comunei Felnac

Primăria Felnac a programat, ca în fiecare an, pentru 14 și 15 august, zilele comunei. Numai că, acest eveniment a trebuit anulat, din cauza confirmării pestei porcine la nivel de comună, Direcția Sanitar Veterinară transmițând Primăriei Felnac faptul că nu aprobă organizarea unei astfel de sărbători.

„În urma confirmării pestei porcine la nivel de comună, am făcut o solicitare către Direcția Sanitar Veterinară Arad, pentru a primi aprobarea de a organiza Ziua Recoltei în 14 și 15 august, așa cum o facem în fiecare an. Din păcate, răspunsul celor de la DSV a fost unul negativ, fiind interzise acțiunile de acest gen pe raza comunei, pentru a preîntâmpina răspândirea pestei porcine. Îmi pare extrem de rău că suntem nevoiți să anulăm evenimentul, mai ales că aveam pregătite multe surprize pentru felnăcani“, declară primarul comunei Felnac, Ioan Malița.

Anuntul Direcției Sanitar Veterinare pentru Siguranța Alimentelor Arad format PDF